pondělí 12. listopadu 2012

Paroubek novou stranu nezaloží, zkusí transformovat národní socialisty

Expremiér Jiří Paroubek plánuje přestoupit k České straně národně socialistické, kterou chce situovat nalevo od ČSSD. Programově chce důraz klást na vlastenectví, ekologii či podporu živnostníků. Politologové hodnotí Paroubkův plán rozporuplně.

Bývalý premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek vybuduje novou politickou stranu ze současné České strany národně socialistické (ČSNS 2005). Informaci přineslo středeční vydání MF Dnes, které to potvrdil první místopředseda národních socialistů Přemysl Votava.

Paroubkovi blízcí podle listu navíc tvrdí, že by k němu mohlo přejít pět až sedm zákonodárců ČSSD. Odchod prý tiše zvažují, ale nahlas to zatím nepřiznají. Paroubek by také zřejmě pozměnil název strany, v úvahu přichází například „ČSNS Národní socialisté“.

Národní socialisté již údajně jednají se sponzory a pracují na programu. Programově bude podle informací listu Paroubkův nový subjekt situován nalevo od sociální demokracie, vůči které se bude dle očekávání kriticky vymezovat. Strana se bude opírat - jak název napovídá - také o vlastenectví. Důraz pak bude prý klást i na ekologii a podporu živnostníků.

„Na projektu spolu spolupracujeme. Název strany se může změnit, ale není to ještě definitivní,“ uvedl pro MF Dnes první místopředseda národních socialistů Přemysl Votava. Současná ČSNS 2005 má podle něj asi 600 členů.

Paroubkův přestup je stále pravděpodobnější, definitivní ale není
V zákulisí se sice již nějaký čas spekuluje o datech, kdy by mohl být Paroubkův projekt odstartován, avšak podle všeho ještě není expředseda ČSSD pro svou stranu ztracen.

Jednou z verzí je státní svátek 28. října. Hovoří se i o tom, že by Paroubek mohl dostat jako „náplast“ za odvrhnutí plánu na vstup do jiného politického subjektu stínové ministerstvo financí, které nyní vede Jan Mládek.

To Deníku Referendum potvrdil i zdroj obeznámený se situací uvnitř ČSSD. Údajně totiž ještě existuje možnost dohody mezi Paroubkem a Bohuslavem Sobotkou spočívající v tom, že se Paroubek stane součástí stínové vlády a na projekt založení nového subjektu rezignuje.

Nicméně současný předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se na začátku minulého týdne s Paroubkem sešel, avšak k oboustranně přijatelné dohodě nedospěli.

„Požádal jsem Jiřího Paroubka, aby zůstal v ČSSD,“ řekl minulé pondělí Sobotka k setkání s bývalým lídrem, kterého také vyzval, aby nezakládal nový politický subjekt. Sobotka s Paroubkem na prvním setkání ale společnou řeč nenalezli, prý budou dál jednat. „Budeme o té věci ještě dále hovořit,“ uvedl předseda sociálních demokratů.

Štěpení politických stran je projevem nevyzrálosti politické kultury
České politické strany se opakovaně nejsou schopny smysluplně a pro všechny zúčastněné přijatelně vypořádat se svými bývalými lídry. Ať příčinou roztržek byly osobní či programové neshody, nejeden expředseda politické strany tu zažil situaci, kdy se k němu jeho strana zachovala údajně macešsky.

Zda-li tomu tak fakticky bylo ve všech případech, je vedlejší, podstatná je především okolnost, že tu opakovaně dochází ke štěpení politických stran. Přitom ve vyspělých demokraciích je běžné, že skutečná a zavedená politická strana disponuje několika různými ideovými proudy, které sice spojuje určitá ideologie, avšak neznamená to, že je myšlenkovým monolitem.

„Naše politické strany se však s existencí těchto proudů velmi obtížně vyrovnávají. To však není zcela příklad Jiřího Paroubka. Ten totiž neodchází z ideových důvodů, ale spíše osobních. V ČSSD se cítí nedoceněn, strana však musí zvážit, co to pro ni znamená. Půjde-li o výrazné oslabení, nebo o pouze kosmetické znamenající úbytek několika málo procent voličů,“ uvedl pro Deník Referendum politolog Pavel Šaradín.

Podle něj je ale Paroubkova vlastní nedoceněnost založena na špatné interpretaci volebních výsledků z roku 2010. „Ukázalo se, že ČSSD není alternativou vůči politice Mirka Topolánka, ale součástí scény, kterou voliči odmítají. Alternativu představoval v těchto volbách úplně někdo jiný,“ myslí si Šaradín.

Paroubek nicméně opakovaně kritizuje současné vedení ČSSD za rezignaci na svůj program. A pokud můžeme věřit jeho slovům, pak právě rezignace sociálních demokratů na program ho namísto důsledného působení uvnitř ČSSD vede k úvahám o dokončení programové, organizační i personální přípravy alternativního politického subjektu.

„Nová strana levého středu s principiální a razantní politikou donutí ČSSD, aby 'nezpravicověla' příliš," napsal Paroubek před časem. Jinak řečeno, Paroubek se chce s národními socialisty vklínit do prostoru mezi sociální demokraty a komunisty.

Paroubek míří do prostoru obsazeném Bobošíkovou a Zemanovci
Podle politologa Jiřího Pehe je zřejmé, že expředseda sociálních demokratů se tak pokusí obsadit prostor, který již zabydleli Zemanovci a Suverenita Jany Bobošíkové.

I podle politologa Lukáše Jelínka bude Paroubkovou ambicí odčerpávat sympatizanty tradiční levici slyšící na výrazné národovecké tóny. „Tedy něco na pomezí ČSSD, národních socialistů a Suverenity,“ uvedl Jelínek již před časem pro Deník Referendum.

Patrně by podle Jelínka taková strana sice akcentovala sociální témata, leč v řadě dalších by se přibližovala pravici, jak již dnes činí Suverenita. „Nevím, kolik by oslovila voličů – přeci jen dochází ke generační proměně elektorátu, která s sebou nese jiné priority než měli čtyřicátníci či padesátníci před dvaceti lety –, ale paradoxně by asi neměla nouzi o politiky," myslí si Jelínek

Podle Peheho není nicméně Paroubek bez šance některé skupiny voličů přece jen nakonec přetáhnout na svou stranu. „Jiří Paroubek má schopnosti a potenciál k tomu, aby dostal národní socialisty do Sněmovny,“ myslí si Pehe.

Podle něj totiž současné vedení ČSSD nemusí vyhovovat tradičním až konzervativním voličům levice. „Existuje tu poptávka po agresivnějším a razantnějším stylu opoziční politiky, což je právě moment, kterým se pro Paroubka otevítá prostor,“ vysvětluje Pehe.

Podle Jiřího Pehe by dokonce Paroubkův odchod z ČSSD mohl sociální demokracii prospět na cestě k moderní levicové partaji.

„Sociální demokracii Paroubkův odchod výrazně nepoškodí. Myslím si dokonce, že naopak může dojít k pročištění řad ČSSD. Za Paroubkem totiž po Zemanovi odejdou další politici, kterým je blízký Paroubkův politický styl. A ČSSD se pak může stát čitelnější,“ myslí si Pehe.

Naopak Pavel Šaradín hodnotí Paroubkův záměr kriticky. Podle něj se totiž expředseda ČSSD ze svých chyb nepoučil, a obklopen stejnými lidmi se soustřeďuje na další mocenský zápas.

„To, že nejde o ideovou alternativu, nýbrž jen mocenskou, ukazuje, že jeho nový projekt nemůže dlouhodobě uspět,“ myslí si pak Šaradín, podle jehož slov by Jiří Paroubek dokázal mnohem více v sociální demokracii.

„Ale být jedním z mnoha, to on bohužel neumí,“ uzavřel politolog rozhovor pro Deník Referendum. 

(Psáno pro Deník Referendum; publikováno 17. 8. 2011, viz tady.) 

Žádné komentáře: